-
Individual Nutrition Therapy

Initial Consultation: 

  • Individual: 90 minutes - $125
 
Follow up  Individual sessions, choose either:
 
  • 30-45 minute session - $90
  • 60 minute session- $115
 
Restaurant Session
Eating out is pretty common in our culture whether it's a quick stop for fast food on a busy day, meeting a friend for coffee and dessert, or a date night. All of which can be overwhelming if you're struggling with your eating behaviors. Perhaps you have a hard time pacing yourself appropriately and end up overeating or bingeing. Maybe you've become so rigid around food that you can't eat it if you aren't completely sure how it's been prepared. I want to get out there in the trenches with you and support you in learning how to normalize eating out again. Also, this can be a great way to give me some insight into what is actually going on during the eating process for you. 
  • 60-90 minutes $110

Personalized Grocery Store Shopping
Individual and group grocery stores tours available at your local supermarket. Grocery store activities include menu planning, food selection, and label reading. I know for many of you this particular trip can be stressful and overwhelming. let me help you normalize and incorporate grocery shopping back into your life again. I can give you some pointers and tips as your are learning the basics of balanced eating.  I would love to be there to support you in your goals towards a better relationship with food.
  • 90 minute grocery store session - $115

Exercise Nutrition Counseling
  • Initial Consultation: 60 minutes - $110
  • Follow up sessions: 30-45 minutes - $75

College Student rates

 
Please contact Julia to discuss the college student rate


Pay For Sessions Here: 

Initial Session
Thriving Nutrition Initial Session
Price: $125.00
Follow Up Session- 30-45 minutes
Thriving Nutrition Follow Up Session
Price: $90.00
Grocery Store Session 60-90 minutes
Thriving Nutrition Grocery Store Session
Price: $115.00
Restaurant Session
Thriving Nutrition Restaurant Session
Price: $110.00




Website Builder provided by  Vistaprint